Co je to grafický tablet a k čemu jej lze použít?
Poslední dobou se pojmem tablet obvykle označuje přenosný počítač s dotykovou obrazovkou. Grafické tablety jsou ale něco docela jiného. Technicky vzato se jedná o vstupní polohovací zařízení, jakým je třeba počítačová myš, touchpad nebo trackpoint. Jedná se tedy o zařízení, které ovládá kurzor na obrazovce. Grafický tablet nedokáže pracovat samostatně, nezávisle na počítači. Se svou počítačovou myší jste dost možná dokonale srostlí a nedokážete si představit efektivnější způsob, jak ovládat počítač. Myš však není vhodná na vše, zeptám se vás:
„Zkoušeli jste se někdy pomocí myši třeba podepsat?“
Ano? A taky jste při tom „psaní“ měli podobný dojem, jako když se drbete nohou za uchem? Také vám kostrbatá písmenka připomněla krušné hodiny psaní v první třídě základní školy? Pokud ano, pak začínáte tušit, k čemu je dobrý grafický tablet.
Je to zařízení, které využívají profesionální digitální umělci i amatérští nadšenci pro kreslení nebo úpravu fotografií. Grafický tablet jim umožňuje tvořit se stejnou volností, jako by používali tužku, pero nebo štětec. S tím rozdílem, že své dílo nemusí složitým způsobem digitalizovat, ale to je vytvářeno přímo v prostředí grafického programu, kde jej lze svobodně upravovat, měnit barvy, vylepšovat a používat všechny zbraně, kterými moderní grafické programy disponují. Práce s grafickým tabletem umožňuje umělci dosáhnout synergie tradičních malířských technik a digitálních technologií.
Popis grafického tabletu a k čemu je dobrý
Tablet sestává z vlastního tabletu s dotykovou obrazovkou a pera (neboli stylusu). Tablet je připojen k počítači buď pomocí USB (zdaleka nejčastěji) nebo bezdrátově (pak je vybaven akumulátorem). Samotný tablet obsahuje kromě aktivní oblasti, na niž se stylusem kreslí, také různé množství (programovatelných) tlačítek. Tlačítka mohou sloužit pro přibližování a oddalování obrazu, pro jeho rotaci, změnu velkosti štětce nebo přechod mezi vrstvami. Pohyb stylusu po aktivní ploše se přenáší na obrazovku monitoru.
Polohování je na rozdíl od počítačové myši absolutní. Pohyb myši určitým směrem má za následek pohyb kurzoru stejným směrem z aktuální pozice. U grafického tabletu je tomu jinak. Každý bod aktivní plochy grafického tabletu odpovídá bodu na obrazovce monitoru a pohybu po aktivní ploše odpovídá pohyb odpovídajícími body na obrazovce.
U pokročilých tabletů je do obrazovky integrovaný také zobrazovací displej, takže výsledek svých úkonů vidíte přímo na tabletu. V opačném případě je nutno sledovat monitor počítače. Tím se dostáváme k určité nevýhodě základních modelů tabletů, kterým zobrazovací displej chybí. Potíž spočívá v tom, že výsledky pohybu na ploše grafického tabletu vidíte nikoli přímo jeho obrazovce, ale na displeji počítače. Práce s grafickým tabletem je dovednost, kterou si člověk osvojí tréninkem a délka učení závisí na osobních dispozicích. Někdo je schopný s grafickým tabletem plynule pracovat po týdnu, někdo potřebuje měsíce. Uživatelé grafických tabletů vám však potvrdí, že se vynaložené úsilí vyplatí.
Samotný stylus je důležitou součástí grafického tabletu. Stylus má obvykle vyměnitelný hrot a dokáže věrohodně simulovat tření tužky nebo třeba dojem z používání štětce. Pokročilejší tablety jsou dokonce s to rozpoznat naklonění stylusu. Mnoho stylusů má na jednom konci gumovou plošku citlivou na tlak, která funguje obdobně jako guma na konci tužky a dokáže smazat digitální stopu vaší výtvarné činnosti. Na boku stylusu obvykle najdete dvojici tlačítek s funkcemi dvojkliku a pravého kliku počítačové myši. Některé modely umožňují funkci tlačítek softwarově změnit.
Není tablet jako tablet
Můžete namítnout, že stylus lze pořídit k jakémukoli tabletovému počítači. Znamená to, že se tím z něj automaticky stane grafický tablet? Ani náhodou! Grafický tablet je schopný rozlišit cca 256 – 8000 stupňů tlaku. Smyslem grafického tabletu je zprostředkovat svému uživateli dojem i výsledek, jako by používal klasických uměleckých technik. Ovšem s tou výhodou, že umělec své dílo vytváří přímo v digitálním světě, nikoli na papíře nebo na plátně.
Jak vybrat správný tablet?
Základním parametrem grafického tabletu je jeho velikost. Ta bývá v rozmezí od 4" x 5" to 18" x 12", ale některé pokročilé grafické tablety jsou i větší. Zmíněné hodnoty uvádějí rozměry obrazovky tabletu, celý přístroj je včetně rámečků samozřejmě ještě větší. V případě větších grafických tabletů se může stát, že budou na vašem stole svádět boj o místo s klávesnicí. S rostoucí velikostí grafického tabletu roste většinou také jeho cena. Malé grafické tablety se hodí pro retuše fotografií nebo pro tvorbu základních náčrtků. Velké grafické tablety jsou ideální pro seriózní profesionální práci. Začátečníkům se obvykle radí, aby vyzkoušeli středně velký grafický tablet a podle svých potřeb a zkušeností se pak rozhodli o velikosti jeho nástupce.
Potřebuji vůbec grafický tablet?
Veškeré úpravy, které grafický tablet umožňuje, je obtížné zvládnout pomocí počítačové myši nebo různými triky a finesami. Kdo si jednou zvykne na kreslení grafickým tabletem, ten si bude při kreslení počítačovou myší připadat, jako by kreslil kouskem mýdla. Grafický tablet práci urychluje, zjednodušuje a poskytuje svému uživateli prostor, aby se mohl soustředit na to, co je ve skutečnosti důležité – na samotné umění a rozvoj své kreativity.